Bár ez a téma egy picit eltér az organikus viselet témájától, de akinek számít, hogy milyen anyagból van az, amit felvesz, azt valószínűleg érdekli az is, hogy milyen festékek vannak a bútorokon, vagy a gyerekjátékokon.
Egy 2008-as amerikai kutatási eredmény szerint összefüggés van a bútorok formaldehid kibocsátása és a gyermekkori allergia és asztma kialakulási esélye között. A formaldehidet egyébként a bútorgyártásban a ragasztóanyagok összetevőjeként, a festékekben pedig tartósításra használják, viszont már jó ideje rákkeltőnek minősítették.
Jó tudni, hogy léteznek viszont környezettudatos gyártók is, melyek újrahasznosított fából készítik a gyermekeknek szánt fajátékokat. Ráadásul garantálják, hogy a feldolgozás előtti 3 évben nem éri azokat semmilyen káros kémiai hatás. És ami a legszimpatikusabb, hogy növényalapú festékeket használnak a játékokhoz!
Nem úgy, mint a közelmúltban nagy port kavart kínai játékok esetében, ahol a festékről kiderült, hogy borzasztó magas az ólomtartalmuk. Arról már nem szól a fáma, hogy mi lett ezekkel a játékokkal, csak azt tudjuk, hogy miután export tilalmat rendeltek el a helyi hatóságok, a vállalat elnöke öngyilkos lett.
A környezettudatos vásárlók/szülők viszont választhatnak természetes és nem mérgező anyagokból készült játékokat, legyen az akár fa, pamut, kender, vagy akár kukoricacsuhé! :) Ha szeretnél öko-barát lenni, akkor érdemes ismerned az FSC tanúsítvány kifejezést is, ami azt jelenti, hogy az ilyen pecséttel ellátott termék gyártója betartja a Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsának (Forest Stewardship Council) szabványait, és megfelel a környezettudatos és társadalmilag felelős termelés feltételeinek. És ha ilyent látsz egy játékon, vagy bútoron, akkor tuti, hogy nem toxikus festéket, hanem pl. természetes olajat használ fedőrétegként.
Pedig nagyon nem mindegy, hogy mivel van befestve egy játék, hiszen azokat a kisgyermekek előszeretettel veszik a szájukba. Ha van a családodban, környezetedben kis gyerkőc, akkor jó, ha tudod, hogy van ehető festék is, mármint ha festeni támad kedve! Itt a receptje!
· Lisztes festék: 1 és 1/4 csésze hideg vízbe 2 evőkanál sót és 1 csésze lisztet teszünk, összekeverjük és feltesszük a tűzre. Hozzáadunk 1 és 1/4 csésze forró vizet addig főzzük, míg sűrű masszát nem kapunk. Az ételszínezéket csak akkor adjuk hozzá, amikor már kihűlt. Hűtőben, zárható üvegben tároljuk!